קטגוריות
מוזאונים בצפון

המוזיאון הימי הלאומי

חיפה, כיאה לעיר הנושקת לים, נושאת בקרבה סיפורים רבים הנוגעים לפעילות הימית בסמוך לחופיה או כזו שהתרחשה במרחבי הים התיכון. לאורך השנים הסיפורים והממצאים הרבים של אותם סיפורים עשו דרכים למוזיאון ייחודי ויוצא דופן בעיר.

גם במוזיאון הימי הלאומי ניתן ליהנות מתערוכות קבע. אחת מתערוכות הקבע הבולטות במוזיאון היא תערוכת "אמנות הסיפון". תערוכה בה ניתן ביטוי ליחסו הדו ערכי של הימאי לים – אהבתו את הים תשוקה פראית ממש, אך גם מקום בו קיימת שנאה ופחד ממנו, הים המאפשר לו פרנסה בכבוד, אך כזה הנוהג באכזריות וקוטל חיים.

למלח וצוות הספינה הייתה גאווה מקצועית אותה ביטאו בכל עת. המלח, יחד עם צוותו הרחב והנאמן, ביצעו את מטלות הספינה ברצון ומסירות רבה ועל אף העבודה הרבה בספינה ומעט זמן לפנאי, נוצרו על גבי הספינה סוגי אומניות ייחודים המזוהים כ"עבודת ימאים".

חומרי הגלם בספינות היו מצומצמים ולא כללו חומרים יקרים דוגמת מתכות אצילות ואבנים יקרות. המלחים והאנשים בספינה עשו שימוש בנמצא, בין אם שימוש בחומרי שנהב שונים, צדפים ופנינים כשאלו נאספו מהאדמות בהם ביקרו כמו גם החופים אליהם הגיעו. בנוסף לכך, היו חפצי האומנות מתבססים על חומרי עץ ממחסני הספינה, מבדי המפרשים, עצמות דגים, עור, נוצות ושאר איברים של בע"ח ימיים.

עבודות האומנות כללו בין היתר בניית דגמים של ספינות, גילופים בעץ ובשן עבור יצירת פסלים, עיטור חפצים אישיים, חריטה בשן, עבודות קשירה בחבל, הכנת ציוד אישי שימושי ועוד. עבודות אלו הביאו עם השנים לתעשייה זעירה של מזכרות בסגנון ימי, שחלקן הפכו למזכרות שימושיות ממש. אלו נמכרו בעזרת רוכלים אשר היו מגיעים לנמלים לרכוש ולאסוף את אותן מזכרות.

תערוכת הקבע במוזיאון הימי הלאומי מספרת דרך פריטים רבים אודות האומנות שהתפתחה על אותן ספינות. זאת כאקט של פנאי שהפך עם השנים להכנסה מהצד עבור יורדי הים ובכך שיפר ושדרג את אותה אומנות ייחודית.